Автомобіль людині друг! Це твердження можна сміливо застосовувати по відношенню до найкращих і безпечних суб’єктів цього виду техніки. Перший автомобіль винайшли вже більше ста років тому. Він впевнено витримав випробування часом і в наші дні надійно служить людям.
Проте, якщо запитати будь-якого автолюбителя, чого він боїться найдужче, то, швидше за все, відповідь буде: поганих доріг і автомобільних крадіжок. І не варто дивуватися. На сьогодні крадіжки автомобілів та з автомобілів – одні із найпоширеніших видів злочинів. Причини такої чорної популярності: відносна легкість проникнення в автомобіль навіть при наявності сигналізації (доки вона працює, злочинець спокійно робить свою справу), швидкість скоєння злочину, великий діапазон збуту викраденого і недостатньо суворе покарання. До того ж розкриття крадіжок автомобілів та із автомобілів, враховуючи його специфіку, справа не з легких.
Дійсно крадіжки є наболілою темою для тернопільських автолюбителів. З машин викрадається практично все, що потрапляє в поле зору злочинця – демонтуються магнітоли, акумулятори, викрадаються залишені або забуті в автомобілі сумки, барсетки, портмоне, мобільні телефони та інші речі. Вся справа в тому, що викрасти будь-що із автомобіля можна порівняно просто і при цьому дуже швидко. Це вселяє в злочинця відчуття своєї безкарності.
Лише у минулому році на території області було скоєно понад 70 крадіжок із автомобілів, і з них більшість в обласному центрі.
На сьогодні найбільш «популярними» марками автомобілів, на які по державі посягають злочинці, є престижні іномарки , насамперед «Лексус», «БМВ»,»Ауді» і як не дивно – весь модельний ряд «ВАЗ».
Як правило крадіжки скоюються в нічний час із автомобілів, які припарковані в дворах жилих будинків.
Найпоширеніші способи, які застосовуються злочинцями для скоєння крадіжок майна із автомобілів:
– розбиття скла автомобіля ;
– прокол колеса автомобіля – за рахунок відволікання водія скоюється крадіжка із салону,
– підбір ключа або злом дверей автомобіля,
– використання сканера,- шляхом вільного доступу (із залишеної відкритої машини, коли, як правило, власник знаходиться неподалік).
Експерти НДЕКЦ при УМВС в Івано-Франківській області радять, виходячи із автомобіля не залишати відкритими вікна і двері автотранспортного засобу, в нічний час не лишати автомобілі в дворах, а ставити їх в гаражі чи на платні стоянки.
Щоб вберегти свій автомобіль, прислухайтесь до порад і рекомендацій спеціалістів:
– В обов’язковому порядку обладнайте автомобіль протиугінними приладами.
До найбільш дієвих методів профілактики крадіжок і викрадень відносяться:
– звукова сигналізація, основною функцією якої є налякати злочинця і повідомити власника про злом;
– іммобілайзер – пристрій, призначений для розриву деяких електричних ланцюгів в автомобілі, внаслідок чого завести двигун стає неможливим;
– GSM-сигналізація, яка допомагає при встановленні місцезнаходження автомобіля;
– Замикайте машину, навіть якщо залишаєте її ненадовго. Пам’ятайте, що із викрадених кожен п’ятий автомобіль був угнаний в результаті того, що залишався незамкненим.
– Закривайте кришку бензобака – це не тільки попередить крадіжку бензину, а й у випадку угону залишить злочинців без можливості заправити машину.
– Звертайте увагу на людей, які цікавляться вашим автомобілем. Не виключено, що вони мають намір викрасти його.
– Не залишайте ключі в замку запалювання навіть у тих випадках, коли залишаєте авто у власному гаражі.
– На ніч ставте автомобіль в гараж із надійними замками або на стоянку, яку охороняють, якщо через будь-які обставини це зробити неможливо, ніколи не залишайте автівку на пустирі чи в іншому місці, де погане освітлення.
– Залишаючи автомобіль на вулиці, ставте його біля стіни будинку чи ближче до іншого автомобіля. Тоді буде важче в нього проникнути.
– Якщо ви надовго залишаєте машину на стоянці, піклуйтесь про те, щоб вона не була заправлена пальним.
– Якщо ви їдете далеко, ретельно перевірте технічний стан авто. Запасіться паливом і грошима. Бажано мати додаткову каністру з бензином.
– Будьте обережнішими з голосуючими. Якщо хтось просить вас зупинитись на дорозі, перед тим як відкрити вікно чи вийти з авто, подумайте, чи немає для вас загрози. Особливо будьте обережні, якщо автомобіль зупиняє група чоловіків, до того ж у нетверезому стані.
– В темну пору доби перед тим, як вийти з автівки, подивіться навколо і переконайтесь, що вам нічого не загрожує. Повернувшись до автомобіля, тримайте ключі від дверцят із замка запалювання наготові. Подивіться, чи нікого немає в автомобілі.
– Не залишайте в автомобілі, особливо на ніч, магнітолу, радіоприймач, телевізор та інші цінні речі, а також документи (посвідчення водія, техпаспорт та інші).
– Не зберігайте в салоні автомобіля викрутки та інші предмети, які можуть бути використані для запуску двигуна без ключа запалювання.
Слід також звернути увагу на те, що частина потерпілих при виявлені ознак крадіжки поводиться неправильно. Виявивши, що в автомобілі розбите скло та з салону щось викрадено, власник машини очищає салон від уламків скла, їде на цьому ж автомобілі у відділ міліції, навіть не підозрюючи, що своїми, здавалося б, „логічними” діями він знищив сліди злочину. Тому, якщо ваш автомобіль все ж таки обікрали, ні в якому разі не сідайте всередину машини, а відразу телефонуйте в міліцію «102».
Одним словом, будьте обережні! Пам’ятайте: цілісність та збереження автотранспортного засобу, в основному, залежить від самих Вас.