Міжнародна науково-практична конференця «Судово-експертна діяльність в Службі безпеки України: актуальні питання теорії та практики»

       Представники Івано-Франківського  науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України в складі головного судового експерта з контролю якості та метрологічного забезпечення, кандидата юридичних наук Ірини КАНЮКИ, провідного юрисконсульта, кандидата наук з державного управління Богдана ГАМАЛЮКА, завідувача відділу вибухотехнічних та пожежотехнічних досліджень Павла ЧЕПУРІНА і уповноваженої з антикорупційної діяльності Анастасії ДІДУХ взяли участь у міжнародній науково-практичній конференції «Судово-експертна діяльність в Службі безпеки України: актуальні питання теорії та практики» присвячена Дню створення Служби безпеки України,  який відбувся 31 березня 2021 року. Крім українських колег з експертної діяльності, учасниками заходу були представники таких країн як Словаччина, Польща, Молдова, Болгарія, Грузія.

      У ході роботи міжнародної науково-практичної конференції були обговорені такі питання, як:

 • організація та нормативно-правове забезпечення судово-експертної діяльності;
 • питання експертної практики;
 • напрямки удосконалення судово-експертного та техніко-криміналістичного забезпечення діяльності органів та підрозділів Служби безпеки України;
 • міжнародний досвід і перспективи розвитку судово-експертної діяльності.

Онлайн-зустріч

      Завідувач відділу товарознавчих, гемологічних, економічних, будівельних, земельних досліджень та оціночної діяльності Романа Гаврилюк прийняла участь у онлайн-зустрічі організованій та проведеній викладачами кафедри права УКД та студентами 3 і 4 курсів спеціальності «право» Університету Короля Данила, з метою покращення якості освіти, у якій брали участь представники практичних юридичних професій. 

      Романа Гаврилюк розповіла загальні аспекти діяльності Івано-Франківського НДЕКЦ та виступила із доповіддю на тему «Особливості  судової товарознавчої експертизи щодо визначення розміру матеріальної шкоди, внаслідок дії на майно негативних факторів (залиття, пожежа)», у якій висвітлила нормативно-правові акти, що регулюють право на власність (майно), особливості призначення та проведення товарознавчого дослідження по визначенню розміру матеріальної шкоди  та документи/вихідні дані необхідні для проведення даного роду експертиз (експертних досліджень).

Привітання з 8 березня

Від імені чоловічого колективу Івано-Франківського НДЕКЦ МВС вітаємо зі святом краси і чарівності, весняного натхнення і світлої радості! У день 8 березня від щирого серця бажаємо постійного відчуття щастя, щоденної радості в душі, чарівних почуттів любові і ніжності, хорошого настрою і впевненості в собі!

Базовий навчальний тренінг для судових експертів по АБІС «BalScan»

     В Івано-Франківському НДЕКЦ МВС встановлено систему балістичної ідентифікації АБІС «BalScan» та представником компанії «ALT UKRAINЕ» проведено базовий навчальний тренінг для судових експертів Центру по роботі з даною системою.
      Під час проходження навчання судовими експертами сектору балістичного обліку Івано-Франківського НДЕКЦ МВС було опановано алгоритм сканування та ідентифікації слідів на кулях та гільзах, ведення графічних каталогів із можливістю пошуку по них.
     Після закінчення навчання, судовим експертам Івано-Франківського НДЕКЦ МВС Козлову Андрію, Сухецькому Богдану, Максимів Людмилі та Стахіву Володимиру вручені відповідні сертифікати, що є підтвердженням освоєння теоретичних та практичних знань і вмінь в роботі із автоматизованою балістичною ідентифікаційною системою «BalScan».
     Впровадження найсучасніших ідентифікаційних систем в експертну практику сприятиме якісній систематизації та підвищенню рівня функціонування балістичного обліку Івано-Франківського НДЕКЦ МВС, розкриттю, розслідуванню та превенції злочинів, скоєних з застосуванням вогнепальної зброї у регіоні.
 

Обґрунтування до закупівлі природного газу на 2021 рік

Відповідно до розділу VІІ Закону України «Про публічні закупівлі» 31.12.2020 Івано-Франківським НДЕКЦ МВС було оголошено про проведення переговорної процедури закупівлі на закупівлю природного газу на 2021 рік.

Технічна специфікація щодо предмету закупівлі:

 1. НайменуванняГаз природний
 2. Одиниці виміруметри кубічні
 3. Кількість33000
 4. ВимогиФізико-хімічні показники повинні відповідати вимогам зазначеним в Кодексі газотранспортної системи (затверджено постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493)

Очікувана вартість предмета закупівлі 264000,00 грн (двісті шістдесят чотири тисячі гривень, 00 копійок) з ПДВ.

Вимоги щодо якості товару:

Фізико-хімічні показники газу природного, котрий постачається, повинні відповідати міждержавному ГОСТ 5542-87 «Газы горючие природные для промышленного и коммунального назначения. Технические условия», положенням Кодексу газотранспортної системи, Кодексу газорозподільних систем.

Природний газ (природний газ, нафтовий (попутний) газ, газ (метан) вугільних родовищ та газ сланцевих товщ) – корисна копалина, яка є сумішшю вуглеводнів та невуглеводневих компонентів, перебуває у газоподібному стані за стандартних умов (тиск – 760 мм ртутного стовпа і температура – 20° C) і є товарною продукцією.

За одиницю виміру кількості газу при його обліку приймається один кубічний метр (куб. м), приведений до стандартних умов: температура газу (t) = 20 градусів Цельсія, тиск газу (P) = 760 мм ртутного стовпчика (101,325 кПа)

Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля.

Умови постачання природного газу повинні відповідати наступним нормативно-правовим актам:

 • Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 №329-VIII;
 • Правила постачання природного газу, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2496;
 • Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2497 «Про затвердження Типового договору транспортування природного газу».

Детальна інформація: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-12-31-000799-a або 

Як уберегтися від купівлі автомобіля-«двійника»

     На даний час, у зв’язку із можливістю практично безперешкодного ввезення на територію України нерозмитнених транспортних засобів будь-якої марки та моделі, відбувається постійний приріст злочинів пов’язаних із підробленням ідентифікаційних номерів транспортних засобів та їх реєстраційних документів.

     Так, для прикладу, до Івано-Франківського НДЕКЦ МВС, із одного     з відділів поліції області, надійшла постанова  про призначення криміналіс- тичного дослідження ідентифікаційного номерів автомобіля VOLKSWAGEN та його реєстраційних документів. Як слідувало з постанови, даний автомобіль був зупинений працівниками поліції під час патрулювання та під час перевірки документів були виявлені ознаки їх підробки. 

     Вже під час проведення досліджень експертами НДЕКЦ було встановлене те, що ідентифікаційний номер кузова даного автомобіля підлягав зміні шляхом перебиття серійної частини, а бланк свідоцтво про реєстрацію даного транспортного засобу був підробленим.

 

     Також, в ході проведення дослідження номерного майданчика за допомогою магніто-порошкового методу дослідження, експертам вдалось встановити первинні, знищені символи. Як з’ясувалося, даний автомобіль  є «двійником»  автомобіля, власник якого навіть не підозрював   про існування такого ж автомобіля з такими ж номерними знаками, ідентичної марки, моделі, кольору.

 

     Найчастіше такі автомобілі потрап- ляють в Україну з-за кордону, в подаль- шому злочинці використовуючи інформацію з різних інформаційних баз, змінюють ідентифікаційні носії транспортних засобів на номери, які належать ідентичним зареєстрованим транспортним засобам, виготовляють підроблене свідоцтво про реєстрацію та номерні знаки. Покупцями ж таких автомобілів зазвичай є люди, які намагаються заощадити. Такі автомобілі, як правило коштують на 30-50% дешевше аналогічних, а їх продавці відмовляють у їх перереєстрації   в органах МВС з різних причин, найчастіше відмова – власник перебуває закордоном,  продаж «по техпаспорту», тобто навіть без довіреності. Людина ж на радощах, що купує автомобіль за ціною нижчою ринкової,  не  замислюється про можливі наслідки.   

     На сьогоднішній день, правила перереєстрації транспортних засобів на нового власника є досить прості, дозволяють здійснити перереєстрацію автомобіля у будь-якому територіаль-ному сервісному центрі МВС, незалежно від прописки громадянина. У всіх територіальних сервісних центрах здійснюється експертний огляд транспортних засобів фахівцями науково-дослідних експертно-криміна- лістичних центрах МВС України, які проведуть належну перевірку ідентифікаційних носіїв транспортного засобу  і реєстраційних документів, що їх супроводжують, та убезпечать Вас від купівлі автомобіля- «двійника».

    За 11 місяців поточного року фахівцями Івано-Франківського НДЕКЦ МВС України під час огляду транспортних засобів у територіальних сервісних центрах МВС було виявлено 15 фактів змін ідентифікаційних позначень транспортних засобів та 2 факти підробки реєстраційних документів.

      В Івано-Франківській області працює 4 територіальних сервісних центри МВС, у яких  судові експерти НДЕКЦ здійснюють експертні огляди та дослідження транспортних засобів:

Участь у Міжнародній конференції

16.10.2020 працівники Івано-Франківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Ніна Тутецька, заступник завідувача відділу криміналістичних видів досліджень – завідувач сектору почеркознавчих досліджень, технічного дослідження документів та обліку, та Людмила Максимів, судовий експерт сектору балістичного обліку відділу криміналістичних видів досліджень, прийняли участь у Міжнародній науково-практичній конференції «Проблеми та перспективи розвитку судової експертизи та криміналістики», яка проходила в он-лайн режимі в Одеському науково-дослідному інституті судових експертиз Міністерства юстиції України. Ніна Тутецька виступила з тезами доповідей на тему: «Межі кримінального процесуального доказування», а Людмила Максимів розкрила тему: «Окремі аспекти залучення експерта для проведення експертиз у кримінальному провадженні». Після завершення конференції всі учасники отримали сертифікати участі. За результатами проведення конференції видано збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми та перспективи розвитку судової експертизи та криміналістики».

Навчання головного судового експерта з контролю якості та метрологічного забезпечення

       В режимі он-лайн 25.11.2020 відбулося навчання головного судового експерта з контролю якості та метрологічного забезпечення Ірини Канюки на тему «Побудова ефективної системи управління лабораторією згідно стандарту ISO/ IEC 17025:2017. Основні зміни». З метою поглибленого вивчення ISO/ IEC 17025:2017 під час навчання було приділено особливу увагу вимогам стандарту щодо: управління лабораторією, відповідальність лабораторії, ризики, демонстрація усунення ризику, вимоги до структури, вимоги до ресурсів, обладнання, метрологічна простежуваність, моніторинг складових якості результатів, вимоги до протоколів випробування, скарги, невідповідна робота та ін. Лектором було звернуто увагу на управління документацією (керування, обіг, архівування тощо) як важливу складову підтвердження належної організації робіт в лабораторії. Після завершення навчання учасники отримали сертифікат участі.

Вебінар працівників сектору будівельних, земельних досліджень та оціночної діяльності та відділу вибухотехнічних та пожежотехнічних досліджень

      26 листопада 2020 р. працівники сектору будівельних, земельних досліджень та оціночної діяльності та відділу вибухотехнічних та пожежо-технічних досліджень взяли участь у вебінарі: «Практичні аспекти призна-чення та проведення комплексних комісійних  електротехнічних, пожежних та будівельних експертиз».
      ПРОГРАМА ВЕБІНАРУ
–  електротехнічна та трасологічна експертиза у справах щодо втручання в роботу приладів обліку електроенергії;
– комплексна пожежно-технічна, будівельно-технічна та електротехнічна експертиза будівельних об’єктів;
–   електротехнічна експертиза у справах щодо відповідності поставле-ного обладнання технічним харак-теристикам постачальника.

Бінарне заняття

    17.11.2020 Судовий експерт сектору молекулярно-генетичних досліджень відділу біологічних досліджень та обліку Івано-Франківського НДЕКЦ МВС Інна Ходирєва прийняла участь у бінарних заняттях в рамках курсів підвищення кваліфікації слідчих. Під час заняття було обговорено тему: «Актуальні проблеми призначення експертиз у кримінальному провадженні.  Молекулярно-генетична експертиза, її види та можливості. Особливості дослідження мікрооб’єктів».